Az általános reakcióktól kezdve a zavarodottságig itt van minden, ami elárulja valakiről, hogy először jár New York-ban.
Afféle rejtett képességről van szó, amivel jó néhány New York-i rendelkezik, egyébként nem is igazán szoktak róla beszélni.
Néhány gesztusból azonnal meg tudják állapítani valakiről, hogy nem a "világ fővárosában" nőtt fel,
mert mondjuk a metróhoz rohanáskor nincs az egyik kezében bagel, a másikból pedig hiányzik a New York Post aznapi száma.
Akad még ilyen: például az a mozdulat, ahogyan valaki a pizzáját tartja a kezében, vagy az az egyetlen másodpercnyi tétovázás, amikor kilép a metrókijáratból. Esetleg még egy apróság, amikor a vevő zavartan néz, amint a Katz's Deliben megkapja a hatalmas, pastrami szendvicsét.
A reakciók
Vannak dolgok, melyekhez a városba első alkalommal látogatók értelemszerűen nem szokhattak hozzá.
Ezek közé tartozik a puszta meglepetés és rácsodálkozás pillanata, amikor valaki kisétál a Penn Stationről, a Grand Centralról, vagy először száll ki a sárga taxiból.
A pupillák abban a pillanatban kitágulnak, amint az illető felfogja, mennyire hatalmasak az épületek. A "New York-szűz" olyankor másodpercekig képes döbbenten bámulni a monumentális felhőkarcolókat.
Hasonló, nirvanát sugalló boldogságos reakciókat váltanak ki a klasszikus New York-i ételek is, például az első harapás a forró, gőzölgő, sajtos pizzába, az ikonikus New York-i hot dogba, bagelbe vagy Reuben szendvicsbe.
Térképek és zűrzavar
A város ijesztőnek tűnhet, de ez csak azért van, mert sokak számára idegenül hat. New York utcái rácsos rendszert követnek (kivéve a Broadwayt), amit legtöbben csupán akkor vesznek észre, ha tüzetesen megvizsgálják New York City teljes térképét. Ezért alkalomadtán általános zűrzavar tapasztalható, ha a város járdáin és utcáin történő navigálásról beszélünk.
Bár nem mindenki turista, aki előveszi a telefonját és a térképes alkalmazásokat bújja (mert hát néha nehéz megtalálni azt a bizonyos eldugott bárt), de nagy eséllyel olyasvalakiről van szó, aki nem ismeri a környéket.
A rohanás...vagy inkább annak hiánya
Szünet nélkül érezni a pulzáló energiát New York szinte valamennyi szegletében. Nem mindig tűnik fel az a bizonyos állandó rohanás, de legtöbbször feszültnek és energikusnak látjuk a várost.
A New York-iak tudnak azért nyugodtak is lenni, bár nem igazán jellemző rájuk. Aki tehát a járda szélén álldogál, békésen sétálgatva bámészkodik a Times Square-en, vagy elidőzik a metróban, az valószínűleg nem New York gyermeke.
(Forrás: The Travel, fotók: Unsplash, Getty Images)
helyiek | turisták | csodálkozás | new york | helybeliek | rejtett
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!