Már régóta tudott, hogy Velence belépődíjas rendszert vezet be a túlzsúfoltság csökkentése érdekében. Az idegenforgalmi adónak az év elején kellett volna elindulnia, de logisztikai problémák és a turisztikai bevételek elmaradása miatti félelem okán elhalasztották.
A belépődíj célja a tömeg csökkentése mellett még annyi, hogy hosszabb látogatásra ösztönözze a városba érkezőket, valamint javítsa a helyi lakosok életminőségét. A belépődíj bevezetéséről azután döntöttek, hogy Velence év elején csak hajszál híján úszta meg, hogy az UNESCO veszélyességi listájára kerüljön, mivel a túlturizmus károsítja a kényes ökoszisztémát.
A napokban Luigi Brugnaro, Velence polgármestere elmondta: a díj nem arra irányul, hogy többletbevételhez jussanak, inkább egy amolyan "első kísérlet" a világ egyik leglátogatottabb helyének számító város turistaforgalmának szabályozására. A belépő arra ösztönözné a látogatókat, kerüljék el a nagy forgalmú időszakokat és más napokon jöjjenek, ezáltal pedig élhetőbb legyen Velence.
A jövő évtől kezdve tehát az egynapos látogatóknak öt eurót kell fizetniük, ha be akarnak lépni a sérülékeny lagúnavárosba. A pénzt április eleje és július közepe között a csúcshétvégéken és még egyéb napokon – összesen 29 napon – kell majd befizetni.
A belépődíj a csúcsidőszakban reggel 8:30-tól délután négy óráig lesz érvényben, vagyis azoknak, akik vacsorázni vagy mondjuk koncertre érkeznek Velencébe, nem kell fizetniük, mint ahogyan a helyi lakosok, a velencei születésű látogatók, a diákok és a munkavállalók, továbbá azok a turisták, akik szállodai vagy egyéb szállásfoglalással rendelkeznek, szintén mentességet élveznek.
Január 16-án indul el az a weboldal, amelyen a látogatók "lefoglalhatják" a velencei napjukat. Az egynapos kirándulók öt eurót fizetnek, kapnak egy QR-kódot, amit aztán a város hét beléptetési pontján, többek között a főpályaudvaron ellenőriznek.
A szállodai foglalással rendelkezőnek meg kell adniuk a szállodájuk adatait, majd szintén kapnak egy QR-kódot, amit felmutathatnak. Fizetniük viszont nem kell, mivel a hotelszámlájuk már tartalmazza a velencei szállásdíjat.
Velence csábításának nehéz ellenállni, nem csoda, hogy évről évre rengeteg turista keresi fel a várost. Mit tehetünk, ha mi is szeretnénk megmerítkezni a legendás látnivalók szépségében, de elkerülnénk a bagno di follát, vagyis a tömegben fürdőzést?
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
részletek | adó | velence | belépődíj | túlturizmus | olaszország
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
![](https://roadster.hu/uploads/2024/12/roadster-18-promo.jpg)
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!