A Banaue rizsteraszokat gyakran nevezik a "világ nyolcadik csodájának" is. A fülöp-szigeteki Ifugaóban, a Cordillera-hegység oldalában 1500 méter magasan fekvő mezők által alkotott "hálózat" olyan régi, mint néhány egyiptomi piramis.
Most azonban az ősi zöld lépcsőfokok komoly veszélyben vannak az éghajlatváltozás, valamint az idegenforgalmi ágazat által csábítóan ható magasabb bérek miatt.
A Manilától mindössze 250 kilométerre, északra fekvő rizsföldek hálózatát "mennybe vezető lépcsőként" emlegetik a helyiek. Az egész völgyet zöld lépcsők borítják, amiket az Igorot nép ősei legalább két évezreddel ezelőtt vájtak a hegyekbe – méghozzá kézzel.
Julia Amehna gazdálkodó az elmúlt ötven évben dolgozott a szüleitől örökölt rizsföldeken. "Ezt a kőfalat az őseim építették kétezer évvel ezelőtt. Még mindig áll, mert nagyon jól megcsinálták" – mondja. "Akkoriban értelemszerűen nem voltak gépeik és mérnökeik, az egészet a találékonyságuknak köszönhették."
A megépítésükkor tervezett öntözőrendszernek köszönhetően a világ más rizsföldjeivel ellentétben ezeket a teraszokat egész évben elárasztja a hegyekben lévő erdőkből érkező, a lépcsőfokokon lefelé folyó "irányított" víz. Az ősi mérnöki munka e kivételes teljesítményét most viszont sajánlatos módon az összeomlás veszélye fenyegeti.
Az éghajlatváltozás következtében a régiót egyre intenzívebb és gyakoribb tájfunok sújtják, a rizsföldeket tartó szerkezeteket pedig erodálja a szélsőséges időjárás.
A teraszok az erózió miatt elhagyatottak, és vadgyomok és bambuszok nőttek ki rajtuk. A szerkezetek javítása viszont sokba kerül, ráadásul nehéz rá embert találni, mert más munkák sokkal jobban fizetnek.
"Néhány gazda elhagyja a földjét, mert nincs elég pénze a teraszok javítására, inkább építőipari munkásként vagy idegenvezetőként folytatja az életét. Utóbbiban még én is dolgozom, vagy segítek más gazdáknak. Be kell vallanom, hogy a turizmusban sokkal jobban keresek" – magyarázza Samsong Chommog földműves.
A fiatalok is inkább a turizmus felé fordulnak a földeken való munka helyett. Több tanulmány is megállapította, hogy Banaue rizsföldjeinek akár egyharmada is elhagyatott lehet. Ez az elhanyagoltság pedig komoly félelmet keltett az UNESCO világörökségi helyszín további fennmaradásával kapcsolatban.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a tavaly nyári utazások kaotikusnak bizonyultak. Emlékezhetünk rá, hogy számos reptéren végtelen sorokkal kellett szembenéznünk, mivel a járványok okozta elbocsátások miatt a légitársaságok és a repülőterek személyzethiánnyal küszködtek és nem tudtak megbirkózni a nyári szabadságolási rohammal. Sokan a poggyászuk nélkül maradtak, a kiszemelt helyen pedig zsúfolt strandokkal és turistalátványosságokkal szembesültek. Mindezek alapján egyértelműnek tűnik, hogy a nyári tripek egyre stresszesebbek, kellemetlenebbek és néha egyenesen veszélyesek.
(Forrás: EuroNews, fotók: Unsplash, Getty Images)
világörökség | rizsföld | terasz | veszély | erodálás | unesco
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!