Barcelona Spanyolország leglátogatottabb városaként továbbra is küzd a túlturizmussal. Először 2012-ben vezetett be extra idegenforgalmi adót a "minőségi" turizmus vonzása érdekében, jövő hónaptól pedig újra lép az ügyben.
A Barcelonába látogatóknak áprilistól kezdve mind a regionális idegenforgalmi adót, mind a "városi pótdíjat" meg kell majd fizetniük. A regionális adó a szálláshely típusától függően változik: négycsillagos szállodák esetében 1,70 eurót (676 forintot), az Airbnb-hez hasonló szálláshelyeknél 2,25 eurót (895 forintot), az ötcsillagos és luxusszállodáknál pedig 3,50 eurót (1400 forintot) jelent.
A városban tizenkét óránál kevesebb időt töltők három eurót (1200 forintot) fizetnek a régiónak, míg a tizenkét óránál többet maradók két eurót (800 forintot). A városi adó – ami legfeljebb hétéjszakás tartózkodás esetén alkalmazandó – folyamatosan emelkedik; 2023 áprilisában 1,75 euróról 2,75 euróra (1095 forintra) nőtt az összeg, ami idén áprilistól már 3,25 euró (1300 forint) lesz.
2024. április 1-jétől tehát a Barcelonába érkezőknek 3,25 eurót kell fizetniük a városnak a regionális idegenforgalmi adón felül.
Ez azt jelenti, hogy az ötcsillagos hotelek vendégei összesen 6,75 eurót (2700 forintot) csengetnek ki éjszakánként, vagyis összesen 47,25 eurót (18 800 forintot) egy egyhetes tartózkodásért. Az Airbnb-szálláshelyeken éjszakánként 5,50 euró (2200 forint) az illeték, azaz egyhetes tartózkodásnál összesen 38,50 euró (15 ezer forint) – természetesen a szállás alapárán felül.
A turistahajóval érkezők 6,25 eurót (kb. 2500 forintot) fizetnek majd, a város polgármestere szerint ezzel a lépéssel a "minőségi" turizmust akarják ösztönözni, mivel Barcelona évente átlagosan 32 millió látogatót fogad, akik közül elég sokan sétahajókon érkeznek.
Jaume Collboni alpolgármester szerint a cél turisták számának megfékezése és a turisztikai bevételek növelése, mert a város modellje már nem a tömegturizmusra, hanem a minőségi turizmus épül. A megemelkedett adók 2024-ben akár száz millió eurót is hozhatnak a város kasszájába.
Idén az előrejelzések szerint 2019 óta a legmagasabb szintre emelkedik utazási kedv és bár ez jó hír az idegenforgalmi ágazatnak, néhány városra, attrakcióra és régióra viszont szenvedés vár. A történelmi helyszínekben tett károk, a turisták hanyagsága és a túlzsúfoltság egyaránt a túlturizmus következménye – éppen ezért egyre több népszerű úti cél vezet be idegenforgalmi adót abban a reményben, hogy valamelyest kordában tudja tartani a látogatók számát, ezzel együtt a helyi infrastruktúra javításával jobban ki tudja szolgálni a nagyobb látogatókapacitást. Számos hely tavaly lépte meg, 2024-ben pedig egyre többen követik a ezt példát – vagy emelnek a már meglévő "belépődíjon". Íme, azon úti célok listája, amelyek ebben az évben idegenforgalmi adót számítanak fel, vagy a közeljövőben be fogják vezetni.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
pénz | turizmus | adó | barcelona | idegenforgalmi | tömeg
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!